Dobroczynny wpływ sportu na funkcjonowanie serca

Niestety z roku na rok maleje poziom aktywności fizycznej, zwłaszcza w krajach średnio i wysoko rozwiniętych. Okazuje się, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad połowa społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu jednocześnie prowadząc siedzący tryb życia, który prowadzi bezpośrednio do rozwoju i eskalacji licznych dolegliwości cywilizacyjnych XXI wieku. Najpopularniejszą z nich są kłopoty związane z układem krążenia.

Czy rzeczywiście brak aktywności fizycznej prowadzi do chorób kardiologicznych?

Rok 2013 przyniósł ze sobą żniwo dolegliwości sercowych w Polsce jest to liczba 1 mln osób z miażdżycą, 100 tys. osób po zawale serca i 65 tys. po udarze mózgowym. Ponad 3 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze do czego prowadzi brak ruchu i zły sposób odżywania się.

Podczas jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych zwłaszcza systematycznych organizm otrzymuje dużą dawkę tlenu co poprawia działanie układu sercowo-naczyniowego. Serce wraz z układem krwionośnym zostaje odżywione aby tą energię przekazać ciężko pracującym mięśniom. Wzrasta nasze tętno, krew posiada więcej dawek tlenu, reguluje się temperatura organizmu.

 

Ćwiczenia dla zdrowego serca

Nasz najważniejszy mięsień czyli serce wymaga stałej aktywności aby zwiększać swoją sprawność. Gdy będziemy regularnie uprawiać sport stanie się ono większe, silne i wydolniejsze jednocześnie będąc w stanie tłoczyć większą ilość krwi czyli lepiej dotleniając nasz organizm. Zmniejsza się wtedy tak zwany zły cholesterol (LDL) a zwiększa ten dobry. Wysiłek fizyczny przyczynia się do zmniejszenia poziomu ciśnienia tętniczego ponieważ doprowadza do podwojenia a nawet potrojenia przekroju naczyń krwionośnych.

 

Według WHO wystarczy 150 minut wysiłku fizycznego tygodniowo aby obniżyć ryzyko zachorowań na serce aż o 30%.

Jednakże osoby zmagające się z takimi dolegliwościami mogą poddać się zabiegowi ratunkowemu czyli naprawienia zmniejszenia zastawki aortalnej. Konwencjonalna operacja, która nie jest polecana dla wszystkich pacjentów ma swój odpowiednik o nazwie TAVI. Polega na implantacji tej zastawki poprzez cewnik. Ten nowoczesny zabieg pozwala na ominięcie operacji na otwartym sercu. Zaraz po zabiegu należy uprawiać sport aby zachować zdrowie i witalność na dłużej.

Serce wymaga od nas regularnego obciążenia czyli zażywania aktywności fizycznej, która poprawi naszą wydolność i kondycję także w wypadku okresu rekonwalescencji po jakimkolwiek zabiegu kardiologicznym.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria