Małe jachty – jak dobrać do nich właściwe liny?

Choć zwykle za żeglarza liny do jachtu dobiera firma zajmująca się czarterami albo sam producent to warto dowiedzieć się czegoś na ten temat by w razie potrzeby być w stanie samemu zdecydować. Dobrze dobrane liny z konkretnych tworzyw gwarantują bowiem bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na jachcie. Siła tworzyw sztucznych To czym powinniśmy się kierować dobierając konkretne liny jest materiał, z którego zostały wykonane. Do tych najczęściej wykorzystywanych należą liny z tworzyw sztucznych typu lateks, poliamid i polipropylen. Ostatnie z wymienionych tworzyw może być używane zarówno do stałego jak i ruchomego olinowania. Lina z polipropylenu jest w całości pleciona lub też posiada oplot wykonany z tego tworzywa, który okrywa poliamid. Ich połączenie znajdziemy choćby w wantach czy sztagach. Z kolei poliamid stosuje się w oplocie lin lateksowych, które cechują duże możliwości rozciągania się, dlatego wykorzystujemy je w olinowaniu stałym (szoty, fały czy brasy).

Przetworzone włókna poliamidu służą do tworzenia włókna keylarowego, które stosujemy w takielunku stałym. Ekspert w tej dziedzinie podkreśla, że olinowanie wykonane z tworzyw sztucznych można zamówić u producenta, co zapewnia oszczędność oraz możliwość realizacji różnorodnych zamówień. Nie tylko materiał Ważne są też parametry lin. Dla jednostek niewielkich lina o grubości 4 mm wykorzystana w olinowaniu stałym będzie wystarczająca. Aby mieć jednak pewność czy wybraliśmy dobrze warto sprawdzić dokumentację naszej łodzi. W olinowaniu stałym stawiajmy na liny twarde, a w ruchomym na te miękkie. W przypadku tego drugiego warto także zdecydować się na liny posiadające oplot, co nie jest tak istotne przy olinowaniu stałym.

Ekspert radzi także aby sprawdzać „rozciągliwość” czy też „współczynnik wydłużenia”, który wyraża się w procentach. Chodzi o to jak bardzo wydłuża się lina gdy działa na nią siła i naprężenie. W bardzo dużym skrócie można stwierdzić, że im większe jest obciążenie i dłuższa lina tym stopień rozciągliwości będzie większy. Odpowiednia pielęgnacja Jeśli chodzi o knagi warto postawić na te szczękowe, które nie niszczą tak bardzo lin. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że cieńsze liny są podatne na tarcia na blokach. Największym zagrożeniem dla lin są jednak czynniki zewnętrzne. Powinniśmy więc uważać na szkodliwe działanie promieni UV czy zbyt duży stopień zasolenie lin w żegludze morskiej. Po każdym wypłynięciu musimy więc zadbać o ich wypłukanie i odpowiednie zwinięcie. Według opinii profesjonalisty nawet najlepsza gwarancja producenta nic nam nie da jeśli sami właściwie nie zatroszczymy się o dobrą konserwację naszych lin.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria