Wyposażenie żeglarskiego zegarka

Zegarki nigdy nie wychodzą z mody, nawet w czasach, kiedy telefony komórkowe są w stanie zastąpić nie tylko zegarek, ale właściwie i komputer. Są one wyznacznikiem statusu osoby je noszącej i w dodatku wiele o niej mówią, dlatego część społeczeństwa nadal nosi zegarki. Wystarczy spojrzeć chociażby na czasomierz Nautica BFD 100, którego właścicielami stają się zwykle ludzie aktywni. Stal szlachetna z czarna powłoką oraz czarny cyferblat z pomarańczowymi elementami jest wyznacznikiem stylu. Dla żeglarza od stylu ważniejsza jest wodoodporność. Podaje się ją w metrach zanurzenia urządzenia, ale trzeba pamiętać, ze jest to sztucznie uzyskiwana głębokość poprzez testy w komorze ciśnieniowej wypełnionej wodą. Testuje się zegarki będące bez ruchu i tak zegarek 30m będzie odporny na zachlapanie i do pływania będzie potrzebny przynajmniej zegarek 50m, chociaż żaden basen, w którym będziemy pływać, nie będzie miał powyżej 30 metrów głębokości.

Dla żeglarza lepsze są zegarki 100m i przeznaczone do nurkowania 200m oraz 300m. W ich wypadku silny prąd wody nie spowoduje wdarcia się jej do środka. Żeby mieć pewność, że zegarek wytrzyma wskazane wielkości, należy wybierać model z zakręcaną koronką i z zakręcanym deklem. Nie można w tym temacie zapominać o szkle i rodzaju paska. Zegarek żeglarza musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne, czyli powinien mieć szkło hesalitowe lub mineralne. Są to szkiełka dużo bardziej elastyczne i również odporny na zarysowania. Pasek z kolei powinien być wykonany z substancji, które oprą się działaniu słonej wody oraz słońca.

Co ciekawe, solidny zegarek można poznać po obecności timera regatowego, który sygnałem dźwiękowym informuje o rozpoczęciu wyścigu. Jednym z najważniejszych, a często pomijanych elementów zegarka dla żeglarza jest obecność obrotowego pierścienia dookoła tarczy, który pozwala na odmierzanie czasu z dokładnością do jednej minuty. Jest on ogólnie użyteczny, a naprawdę dobrze spisuje się w przypadku nurków nurkujących z jachtu, którzy używaną butli tlenowych o małej pojemności. Można ustawić w nim czas i potem odczytać, ile minut od niego upłynęło. Nie trzeba znać dokładnego czasu, kiedy zeszło się pod wodę, gdyż po prostu odmierzony zostanie okres przebywania pod nią. Ostatnia z fundamentalnych sprawa to rodzaj wykorzystywanego mechanizmu. Najlepszą opcją są najbardziej wytrzymałe mechanizmy kwarcowe z analogowymi wyświetlaczami, chociaż zaczynają im dorównywać zegarki elektroniczne i wcale gorsze od nich nie są modne ostatnio zegarki z odczytem mieszanym.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria