Zasady zachowania się na wodzie

Etykieta żeglarska jest dosyć rozbudowana i nie polega na samej grzeczności podczas rejsów ale także na zachowaniu bezpieczeństwa dla siebie oraz innych żeglujących. Istotne jest to jak zachować się zarówno w porcie jak i na wodzie, jak odnosić się w stosunku do kapitana. W etykiecie zawarte są także reguły dbania o środowisko naturalne i kontakty międzyludzkie na jachcie.

Grupa społeczna jaką są żeglarze

Każdego miłośnika żeglowania można nazwać członkiem grupy społecznej osób, których łączy wspólne zamiłowanie do wody, miłość do malowniczych jezior i przyrody oraz przyjemność związana z odrobiną adrenaliny. Mają też wiele cech, które ich różnią czyli wiek, posiadanie różnych zawody, wykształcenia, warunków finansowe i stylu życia. Ta społeczność powinna się dogadywać zwłaszcza na wodzie więc ustalono uniwersalne zasady, które regulują pewne zachowania.

 

Skąd wzięła się etykieta?

Ten zbiór reguł i zasad ma swoje zastosowanie na wodzie oraz w porcie w stosunkach pomiędzy żeglarzami. Każdy może się z nimi zapoznać bo są zawarte w Mazurskim Regulaminie Żeglarskim. Lwia część tych reguł powstałą z utrwalonych zwyczajów, zdrowego rozsądku i moralności.

Przykładem takich reguł jest na przykład przymus udzielenie pomocy tonącemu lub potrzebującemu bo jest chyba dla każdego naturalnym odruchem czy też informowanie innych jachtów o zagrożeniach na jeziorze oraz unikanie sytuacji niebezpiecznych dla siebie oraz innych.

 

Ogólne reguły

Jedną z nich jest także utrzymanie porządku na żaglówce- w porcie i na wodzie. Łódź musi być estetyczna, czysta, wszystko powinno mieć swoje miejsce (mowa tutaj o linach lub osobistych rzeczach członków załogi). Nie wolno suszyć ubrań, ręczników na relingach i w taki sposób pokazać się na jeziorze, nie można mieć nic zwisającego z burty.

Po pierwsze utrzymanie porządku jest znakiem o wysokim poziomie kultury osobistej załogi a po drugie świadczy o bezpieczeństwie. Gdy na naszej żaglówce jest porządek okazujemy respekt innym żeglującym.

 

Funkcja kapitana

Kapitanowi jest najważniejszą osobą na jachcie, trzeba się go bezwzględnie słuchać i szanować. Załoga musi wykonywać jego polecenia, czyli traktować je jako rozkazy. Funkcjonowanie na jachcie wiąże się z hierarchizacja, którą musimy respektować i nie podważać decyzji kapitana. Starym zwyczajem, który niestety zanika było zajmowanie przez niego miejsca honorowego przy stole oraz rozpoczynanie posiłku a także schodzenie na ląd w pierwszej kolejności.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria