Aktywność fizyczna przy stomii

Posiadanie tej dolegliwości nie łączy się z zakazem wykonywania ćwiczeń fizycznych tylko trzeba je nieco zmodyfikować w wyborze i intensywności. Oczywiście zaraz po operacji nie można uprawiać sportu, okres rekonwalescencji powinien trwać około trzech miesięcy. Wtedy można zastanowić się co zrobić aby wrócić do poprzedniego poziomu kondycji fizycznej.

Przeciwwskazania

Osoba ze stomią nie powinna podnosić ciężarów zwłaszcza tuż po zabiegu a także w późniejszym okresie. Należy etapowo zwiększać intensywność ćwiczeń, warto trochę sobie na początku odpuścić. Nie wolno zbyt gwałtownie napinać mięśni a jeśli to konieczne warto zaopatrzyć się i nosić pas stomijny.

U chorego mięśnie brzucha są nieco słabsze co może doprowadzić do powstania przepukliny. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pokaże jakie można wykonywać ćwiczenia aby wzmocnić swój organizm. Polecanymi dyscyplinami jest joga, Tai Chi oraz pilates.

Gdy ćwiczenia sprawiają ból, należy przerwać ich wykonywanie. Nie wolno robić nic na siłę.

 

Polecane sporty

Najlepszym wyborem będzie zawsze spacer, który nie obciąży organizmu rekonwalescenta. Na początku można zacząć od krótkich marszy aby dojść do półgodzinnych spacerów. One także wzmacniają mięśnie brzucha. Warto zapisać się na basen bo pływanie jest aktywnością, która działa pozytywnie na całe ciało jednocześnie go nie obciążając. Ciekawą propozycją jest aqua aerobik, który wzmacnia wydolność i kondycję. Problematyczną sprawą może być dobór stroju kąpielowego bo musi być on dość zabudowany żeby ukryć i zabezpieczyć worek stomijny. Jednak dla chcącego nic trudnego. Każdy wybór sportu powinien być skonsultowany z pielęgniarką stomijną. Czasami należy zaopatrzyć się w specjalistyczną bieliznę dla osób ze stomią oraz w pas stomijny jeśli sport będzie uprawiany w grupie. Zawsze trzeba pamiętać aby w trakcie aktywności fizycznej uzupełniać płyny i nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Rozpoczęcie ćwiczeń powinno być ustalone z lekarzem bo nie wolno na własną rękę przeforsowywać się bo łączą się z tym poważne dolegliwości zdrowotne.

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria