Bezpieczeństwo podczas żeglowania

Ten sport nie jest całkowicie bezpieczny więc powinniśmy opanować pewne reguły aby nie spowodować z własnej głupoty jakiejś większej tragedii. Pamiętajmy, że woda to żywioł czasami nie do opanowania i musimy szanować ten fakt. Dzięki ostrożności i respektowi nasze rejsy będziemy wspominać dobrze i z sentymentem bo nie wydarzy się na nich nic niebezpiecznego.

Co zrobić aby żeglowanie było bezpieczne?

Ważne jest zrozumienie pewnych reguł, które rządzą się tym spotem i wszystkim co jest z nim związane a więc przed wypłynięciem należy sprawdzić profesjonalną prognozę pogody i śledzić ją przez cały czas. Nie powinniśmy być na tyle lekkomyślni aby opuścić port podczas niepogody i silnych wiatrów, zwłaszcza jeśli nasze umiejętności i doświadczenie związane z żeglarstwem nie jest zbyt duże. Ważna jest wytrzymałość naszej łodzi i to czy potrafimy nad nią panować.

W czasie rejsu możemy także obserwować pogodę i gdy mamy wrażenie, że zbiegają się nad nami ciemne chmury musimy od razu zacząć szukać miejsca, w którym będziemy mogli się schować i zacząć refować żagle.

Refowanie polega na zmniejszeniu powierzchni żagli czyli zwolnieniu prędkości jachtu i co za tym idzie ułatwieniu sobie panowania nad łodzią w gorszych warunkach. Tego typu czynność nie powinna być wykonywana dopiero wtedy, gdy zauważymy, że inni refują swoje żagle tylko gdy w naszej ocenie wiatr jest zbyt silny aby panować nad jachtem. Istotna jest nasza ocena pogodowa a nie patrzenie na innych bo może okazać się, że to ta druga osoba pomyliła się w ocenie lub ma większe umiejętności żeglarskie.

 

Żeglarstwo to aktywność przeznaczona dla osób pewnych siebie, odważnych, aktywnych, którzy lubią skoki adrenaliny i odczuwanie ryzyka. Nie wolno być typem osoby, która z byle powodu panikuje i przestaje logicznie myśleć bo nie sprawdzi się ona w rejsie. Z drugiej strony ważny jest tutaj także rozsądek i odpowiedzialność bo próbując zaimponować innym możemy doprowadzić do poważnej tragedii. 

O serwisie

Na naszej stronie dowiesz się jak bezpiecznie żeglować, jak przygotować się do żeglarstwa oraz czy masaż pomoże nam na zmęczenie i stres.

sklep żeglarski

zanzibar wycieczka na wczasy z planetescape

Kontakt

ul. Solec 22, Warszawa

804 569 874

kontakt@aktywnomania.pl

Galeria